CIS skener: Jak funguje a jaké jsou jeho výhody oproti CCD skeneru?

CIS skener: Jak funguje a jaké jsou jeho výhody oproti CCD skeneru?

SDÍLEJTE

Vybíráte si skener a nevíte, podle jakých aspektů se rozhodovat? Zaměřte se i na typ technologie snímání obrazu. Možná pro vás bude ideální CIS skener, který oproti CCD skenerům přináší řadu výhod. Přečtěte si, jak technologie CIS funguje i jaké jsou její hlavní výhody a nevýhody.

Co je to technologie CIS?

Zkratka CIS vychází z anglického výrazu Contact Image Sensor. CIS je jedním ze dvou základních typů obrazového senzoru, který se využívá pro skenování dokumentů.

Na jakém principu funguje? Skenovaný dokument nasvítí tři řady LED diod v základních barvách (červená, zelená a modrá). Diody se nachází v těsné blízkosti snímacího senzoru, který tvoří jeden kompaktní prvek bez použití zrcadel a čoček, jako je tomu u CCD technologie. CIS skener přenáší obraz přímo do snímače v poměru 1:1. Senzor zachytí světlo odražené od dokumentu a převede jej na digitální data.

Oproti tomu CCD (Charge Coupled Device) technologie využívá jako zdroj světla katodovou lampu (namísto LED diod) a odražené světlo přenáší na CDD čidlo pomocí zrcadel a čoček. Nedochází tak k přímému přenosu obrazu na snímač, jako je tomu v případě CIS skeneru.

Vlastnosti CIS skenerů

Už víte, na jakém principu funguje CIS skener. Teď se ještě podívejte, jaké tato technologie přináší výhody a nevýhody.

Výhody CIS skeneru

  • Menší snímací hlava (až o 40 %) oproti CCD skenerům. To znamená, že CIS skener je kompaktní a lehký.
  • Nižší spotřeba energie. CIS skener nepotřebuje vysoké napětí pro rozsvícení zářivky, jako je tomu v případě CCD skenerů.
  • Nižší Díky tomu, že nevyužívá čočky a zrcadla ke snímání obrazu je jeho cena zpravidla nižší.
  • Méně náročná údrž CIS skenery nevyžadují pravidelnou kalibraci.

Nevýhody CIS skeneru

  • Hlavní nevýhodou CIS skeneru je nižší kvalita výstupu, než je tomu v případě skenování CCD skenerem. Důvodem je, že CIS skenery mají omezenou hloubku ostrosti. Proto nejsou vhodné pro skenování předmětů s nerovným povrchem nebo trojrozměrných objektů.
  • Další nevýhodou je omezený dynamický rozsah, který způsobuje méně přesné zachycení jemných barevných přechodů a stínů ve srovnání s CCD technologií.

Přehledné porovnání CIS a CCD skeneru.

Vlastnost CIS skener CCD skener
Spotřeba energie ✅ nižší spotřeba ❌ vyšší spotřeba
Velikost a hmotnost ✅ kompaktní a lehký ❌ těžší a větší
Cena ✅ nižší cena ❌ vyšší cena
Údržba ✅ menší nároky na údržbu ❌ nutná pravidelná kalibrace
Kvalita výstupu ❌ méně kvalitní ✅ kvalitnější
Hloubka ostrosti ❌ menší hloubka ✅ větší hloubka
Barevná přesnost ❌ menší přesnost ✅ větší přesnost
Rychlost skenování ✅ rychlejší ❌ pomalejší
Skenování 3D objektů ❌ není vhodný ✅ vhodný

Jak si vybrat vhodný skener?

Typ technologie snímání obrazů si vyberte především podle toho, k jakým účelům budete skener využívat. Jestli chcete rychlý a kompaktní skener, který je vhodný pro skenování běžných kancelářských dokumentů, CIS technologie je tou správnou volbou. Máte v plánu skener využívat pro grafické práce, archivaci fotografií nebo skenování jiných důležitých materiálů – vyplatí se vám investovat do CCD skeneru.

Při výběru skeneru se rozhodujte i na základě dalších aspektů, jako je například rozlišení, rychlost skenování, kompatibilita s operačními systémy a cena. Další podrobnosti o různých typech skenerů si můžete přečíst v článku zde.

Zdroj obrázka: A Stockphoto / stock.adobe.com

SDÍLEJTE