Několikrát za den je vezmeme do ruky naprosto automaticky, aniž bychom uvažovali nad tím, z čeho se skládají a co vše v sobě skrývají, abychom mohli auto odemknout i s ním jezdit. Klíče od auta nejsou jen obyčejné klíče.
Odemknout i chránit
V minulosti se klič používal pouze k odemknutí dveří auta a nastartování jeho motoru. V automobilovém průmyslu jde však vývoj dopředu velmi rychle, a tak se kromě těchto dvou funkcí přidaly i další. Klíč od auta dnes už není jen klasická planžeta s plastovým držátkem, který mohl odemknout jen dveře u řidiče a ten pak musel zevnitř pootvírat dveře ostatním. To už dnes není nutné, většina novějších aut má dálkové ovládání centrálního zamykání a stačí tak jen stisknout tlačítko na plastové krytce klíčů a auto ihned odemkneme nebo zamkneme. V plastové krytce se skrývá také čip pro komunikaci s imobilizérem. Ten slouží pro ochranu před zloději, protože umožní nastartovat vůz pouze v případě, že máme správný klíč. V opačném případě nedojde ke komunikaci mezi řídící jednotkou a imobilizérem, auto nelze nastartovat a tedy s ním ani odjet.
Práce pro odborníky
V plastové krytce je také prostor pro samotnou planžetu klíče, kterou můžeme sklopit a schovat. To minimalizuje možnost poškození nebo zalomení samotného klíče. Ven z krytky ho opět dostaneme jedním stisknutím tlačítka a vystřelovací klíč se uvolní a můžeme ho používat. V krytce je také baterie, která napájí všechny potřebné součástky a funkce. Když se vybije, je nutná její výměna, ale o možnost odemknout auto nepřijdeme. Stále můžeme klíč použít klasickým způsobem a odemknout auto ručně přes zámky na dveřích.
Baterii raději nechte vyměnit u profesionálů, klíče od auta obsahují kolem 30 komponentů a mohlo by se stát, že po otevření plastové krytky je již následně všechny nedáte dohromady tak, aby vše fungovalo.