Výrobci DVD rekordérů neustále vylepšují funkce svých produktů, a tak se ze zdánlivě obyčejných přehrávačů stávají opravdové multimediální knihovny. S jakými inovacemi přicházejí poslední modely, o tom pojednává následující článek.
Směrem k multiformátu
Obecný trend velí vytvářet takové rekordéry, které budou podporovat jak CD, tak DVD nosiče, a to nejlépe v nejrůznějších formátech – DivX (mpeg4), mp3, wma, jpeg apod. Mnoho přístrojů disponuje také slotem pro paměťovou kartu či USB portem, který umožňuje přehrávat záznam z vnějších zařízení, jako je například kamera, digitální fotoaparát nebo dokonce MP3 přehrávač. Téměř samozřejmostí je také výstup Dolby Digital nebo DTS.
To, zda přístroj podporuje DVD nosiče, není tolik podstatné v případě, že rekordér je vybaven pevným diskem, na který můžete nahrát záznam, aniž byste jej museli vypálit na DVD. Nicméně připomeňme, že při výběru DVD nosičů máte několik možností: DVD-RAM (libovolně přepisovatelné médium), -R/RW a +R/RW (R = Recordable, jen pro jeden zápis, RW = ReWritable, pro vícenásobné přepisování). Existují také DVD (- /+) R DL (double layer – s dvojitou vrstvou), kdy je díky vypalování do dvou vrstev dosaženo vyšší kapacity média.
Dalším krokem kupředu je postupné „vymírání“ přístrojů bez HDMI připojení. Výrobci totiž správně předvídají, že brzy zavládne doba vysokého rozlišení.
Užitečné funkce
Pause live TV a time chase jsou dva příkazy, kterými dnes disponuje již většina rekordérů. První funkce umožňuje jediným tlačítkem ovladače zastavit běžící program (například když vám zazvoní telefon), přičemž poté jej můžete spustit v místě, kde jste jej přerušili. Díky druhé funkci můžete sledovat program i během nahrávání na pevný disk.
Téměř samozřejmostí je příkaz time shift – současné nahrávání jednoho programu na pevný disk a přehrávání jiného programu (ať už z pevného disku nebo z DVD).
Ochrana disku zabraňuje nechtěnému smazání nahrávky a tuto volbu nabízí nejeden rekordér.
Rekordéry vám také dávají možnost zvolit si délku záznamu na DVD a tím i jeho kvalitu. Čím je nahrávka delší, ním nižší je kvalita záznamu.
Mnoho přehrávačů je uzpůsobeno tak, abyste všechny potřebné úkony mohli provádět z pohodlí v křesle, jen pomocí dálkového ovladače. Je ovšem nutné dát pozor na některé drobnosti:
Poslech hudby
To, že většina přístrojů podporuje CD, ještě neznamená, že je při tom možné spustit obrazový záznam – naopak, jen málo modelů toto umožňuje. To znamená, že CD nemůžete zcela ovládat a musíte se tak spokojit s nejjednodušším přehráváním hudby, bez programování, opakování apod.
Prohlížení fotek
Snad již všechny přístroje nabízejí funkci diaporama, ne každý ovšem zároveň dokáže přehrávat hudbu. Nicméně i v případě, že je to možné, si musíte hudbu nejprve přehrát na pevný disk.
Čím dokonalejší je přehrávač, tím rychleji umí posouvat jednotlivé snímky a tím více různých rychlostí promítání nabízí. Máte-li v úmyslu obrázky otáčet, je lepší se přesvědčit, že rekordér tuto funkci nabízí – nejlépe to zjistíte prostřednictvím tlačítek ovladače.
Kopírování záznamů
Není vždy automatické, že když přístroj dokáže kopírovat všechny typy záznamu (obrázky, hudbu, TV program) na pevný disk, umí je rovněž zapsat na CD nebo DVD. Navíc ne u všech modelů je možné zkopírovat záznam z CD / DVD na pevný disk.
Korekce chyb
Pokud stojíte o skutečně kvalitní záznam, může vám být užitečná funkce korekce chyb. Tímto systémem je vybavena řada přístrojů.
A nakonec…
Není od věci si také zjistit, jak rychle rekordér reaguje na příkazy ovladače a jak snadné je jeho používání. Zapomenout byste neměli ani na spotřebu – ta se u nejméně náročných rekordérů pohybuje okolo 1,3 W, může se ale vyšplhat až na 5 W. Některé modely disponují systémem ECO pro šetření spotřeby, ovšem ve výsledku mohou být energeticky náročnější než modely, které tento režim nemají.
Zdroj: SOS, Eva Tinková