Hackerských útoků na Android výrazně přibývá. Uživatelé mohou přijít o citlivá data i o peníze z bankovních účtů, uvedla společnost McAfee.
Uživatelé do svých chytrých telefonů ukládají stále více citlivých pracovních i soukromých dat. Telefony se proto stávají stále častějším cílem agresivních hackerských útoků. Nejvíc jich směřuje proti nejrozšířenějšímu operačnímu systému Android. Společnost McAfee předpokládá, že do konce roku identifikuje 75 milionů unikátních vzorků malwaru. Kvartálně roste počet útoků na telefony s platformou Android o 76 procent, uvádí McAfee.
Škodlivé kódy pro android se nejčastěji vydávají za SMS nebo kalendářové aplikace a za falešné aktualizace. Když malware pronikne do telefonu, pokouší se vyhledat a přeposlat citlivá data. Majitel napadeného mobilního zařízení tak může přijít například o přístup ke svému bankovnímu účtu.
„Uživatelé mobilního bankovnictví se mohou dostávat do stále většího ohrožení,“ uvedl ředitel úseku přímého bankovnictví České spořitelny David Lorenc. „Přitom v říjnu provedli uživatelé mobilních zařízení 78 000 návštěv.“
Ještě před třemi roky byly nejohroženější telefony Nokia s operačním systémem Symbian. S tím, jak začal padat podíl Nokie na trhu s chytrými telefony, se snížil i počet útoků.
„Bránit se útokům na chytrý telefon je možné tak, že budeme instalovat minimum aplikací a jen od důvěryhodných dodavatelů,“ sdělil Lorenc. „Alespoň občas bychom měli kontrolovat, zda z telefonu bez našeho vědomí neodchází SMS nebo datové přenosy. Nejúčinnější ale je v mobilu citlivá data vůbec neponechávat,“ doporučil.