Jak vybrat notebook?

Jak vybrat notebook?

SDÍLEJTE

Většina lidí si bez notebooku nedokáže fungovat, ať už je to při studiu, v práci nebo při tráven volného času. A je to logické. Notebook se stal pomocníkem, který se pro nás stal přenosným zdrojem informací, zábavy i vzdělávání. Jak s vybrat notebook pro vaše účely, s tím vám poradíme v následujícím článku.

Základní otázky

  • Potřebuji zrovna notebook?
  • Na co ho budu používat?
  • Jak často ho budu přenášet?

Otázka proč potřebují zrovna notebook se prokládá, protože velmi často se stává, že lidé automaticky kupují notebook, protože je „IN“ , ale ve skutečnosti by daleko více využili stolní počítač, který jim nabídne vyšší výkon, pohodlnější práci a možnost volby komponentů.

Otázka na co ho budu používat slouží k tomu, aby se vybral vhodný typ notebooku. Důležité je vědět, zda bude notebook používán k práci, zábavu nebo jako univerzální stroj do domácnosti.

Notebooky pro práci by měly splňovat tato kritéria:

  • kvalitní konstrukci
  • možnost rozšíření záruky
  • zabezpečovací funkce a šifrování dat

Notebooky pro zábavu vyžadují jiná kritéria:

  • vysoký výkon
  • kvalitní reproduktory a obrazovka

Odpověď na otázku s přenášením není úplně jednoznačná. Vše se odvíjí od intenzity cestování a nošení notebooku. Pro ty, kteří svůj notebook nosí denně do práce a z práce nebo jsou často na cestách, tak by měli volit notebook 13-14“. Je ideálním kompromisem mezi větším 15“ a malým notebookem kolem 11“.

Důležité parametry

  • procesor
  • paměť RAM
  • grafická karta
  • HDD

Procesor

Procesor je základním stavebním kamenem každého notebooku. Je to právě procesor, který určuje výkonnost notebooku a jak při tom bude hlučný. Doporučuje se vyhnout levnějším modelům a vybrat alespoň základní Intel Core i3 nebo AMD Zacate. Čím modernější procesor, tím nižší spotřeba, méně se zahřívají a notebook je tišší.

Grafická karta (GPU)

Většině uživatelů stačí moderní integrovaná karta jakou je například Intel HD. Pokud má ovšem notebook sloužit jako herní notebook, je lepší volit výkonnější dedikovanou grafickou kartu od AMD nebo NVIDIA. V případě, že nevíte, jak výkonnou kartu, aby na ní šly hrát vaše oblíbené hry, existují tabulky, kde je přehled grafických karet podle výkonu.

Paměť RAM

Paměť RAM je jednou z důležitých částí notebooku. Operační paměť je paměťový prostor, který umožní běh programů a zpřístupňuje data uložená na pevném disku. Minimem je dnes alespoň 4 GB RAM. Obecně se dá říci, že čím více pamětí notebook má, tím zvládá náročnější operace rychleji.

Pevný disk HDD

Pevný disk je zařízení, které se používá k dočasnému nebo trvalému uchování a uložení dat. čím větší disk je, tím více dat můžeme uchovat. Běžné notebooky mají kolem 500 GB úložného místa, což je v dnešní době dostačující. Doporučujeme proto spíše velikost od 1 TB dál.

Displej

Podstatné je u notebooky dobře vybrat také displej. Není zde totiž možnost ho vyměnit, jako je tomu u stolního počítače. Kvalitu displeje určuje jedna jeho velikost, ale také typ, nejčastěji se používají LCD displeje, a rozlišení. Úhlopříčka displeje se uvádí v palcích (“) a je možné vybírat od malých – 11“ až po velké notebooky s displejem 17,3“. Rozlišení znamená, kolik bodů (pixelů) se na displeji zobrazí na šířku a výšku. Platí, že čím víc bodů, tím ostřejší obraz.

Značka

Ačkoliv jsou výše uvedené parametry důležitější, je také důležité si vybírat podle značky notebooku. Na trhu je celá řada jejich výrobců a ne vždy se jedná o kvalitní produkty. Která je lepší se říct nedá, protože to chytře udělali tak, že každá splňuje jiné uživatelské preference. Určitě nic nezkazíte výběrem jedné z následujících značek:

SDÍLEJTE