Kde v podniku můžeme instalovat kamery a jaké typy?

Kde v podniku můžeme instalovat kamery a jaké typy?

SDÍLEJTE

Bezpečnostní kamerové systémy se stávají nedílnou součástí firemního prostředí, zajišťují totiž bezpečnost a chrání majetek. Sledování zaměstnanců má ale svá pravidla. Kdy je podle zákona možné využít kamerové záznamy na pracovišti, jak vybrat bezpečnostní kameru a kam ji umístit? Vše jsme pro vás sepsali v článku.

Kdy můžete použít kamerové systémy na pracovišti?

Potřebujete zjistit, zda zaměstnanci pracují a neflákají se, tak se podíváte na kamerový záznam. Tak přesně tohle nemůžete, Zákoník práce to totiž zakazuje. Zaměstnance je možné sledovat pouze pokud existuje závažný důvod k pochybnostem o jejich pracovním výkonu, a také za předpokladu, že o tom všichni ví.

Závažný důvod však musí vycházet také z povahy činnosti společnosti. Monitoring zaměstnanců se tak zpravidla týká bank a jiných finančních institucí, elektráren či tiskáren cenin. Slouží tedy k ochraně života a zdraví osob nebo majetku zaměstnavatele, zajištění bezpečnosti a prevence možných škod. To bývá také nejběžnějším právním důvodem využití kamerových systémů. Kamery tak můžete použít jen v případě, že jsou nejefektivnějším prostředkem pro dosažení uvedené bezpečnosti a zároveň nelze zavést jiné méně invazivní metody.

Jak vybrat bezpečnostní kameru do firmy?

Před výběrem kamerového systému si ujasněte několik důležitých faktorů:

  • Vnitřní nebo venkovní kamera – vnitřní kamery jsou většinou velmi malé, dají se tak umístit velice nenápadně. Naopak venkovní jsou chráněné před nepříznivým počasím a zpravidla disponují i nočním režimem.
  • Digitální nebo analogový systém – digitální bezpečnostní systémy přenáší obraz bezdrátově. Analogové kamery se pomalu přestávají používat, z toho důvodu vznikly nové analogové
  • Černobílý nebo barevný záznam – černobílý záznam lépe využijete ve zhoršených světelných podmínkách, v barevném se budete ale snáze orientovat.
  • Model kamery – na trhu najdete bezdrátové kamery, IP kamery, Dome kamery, Bullet kamery, termokamery a další.
  • Bezdrátová nebo kabelová kamera – bezdrátové kamerové systémy se snadněji instalují, ale musíte u nich myslet na výměnu baterií. Naopak kamera zapojená kabelem častokrát potřebuje speciální uzpůsobení budovy, vy se ale na druhou stranu nemusíte obávat problémů s přenosem obrazu.
  • Rozlišení záznamu, světelnost objektivu a další.

Při výběru bezpečnostních kamerových systémů se setkáte s několika možnostmi, mezi nejpopulárnější technologie však patří AHD a IP bezpečnostní kamery.

IP kamery přenášejí data prostřednictvím internetové sítě (může to být veřejný internet nebo privátní intranet). S využitím vzdáleného přístupu tak k systému přistupujete odkudkoliv, a kromě toho můžete některé IP kamery také dálkově ovládat (kameru otáčet, naklánět či přiblížit obraz). To přináší flexibilitu a jednodušší kontrolu nad sledovanými prostory.

Tyto kamery poskytují vyšší rozlišení než AHD kamery a disponují i dalšími pokročilými funkcemi jako detekce pohybu či noční vidění. Ovládat je můžete například přes mobilní aplikaci. Snímaný obraz se pak odesílá na cloudové úložiště nebo na paměťovou kartu (na ní uchováte až desítky hodin záznamů).

Naopak AHD kamery (často označované jako průmyslové) jsou moderní analogové kamery, které nabízejí vyšší rozlišení než tradiční analogové kamery. Dokážou tak pořizovat ostré a detailní záznamy. Tyto kamerové systémy fungují mimo síť, video tak přenášejí koaxiálním kabelem.

AHD kamery se skládají z technického počítačového vybavení a softwaru. Na rozdíl od IP kamery umí přenášet obraz s téměř nulovou prodlevou, avšak při zhoršených podmínkách nebývá zcela ostrý. Jedním z hlavních benefitů těchto kamerových systémů je absence licenčních poplatků, což umožňuje plné využití produktu po celou dobu jeho životnosti. Navíc pořizovací cena bývá minimálně o polovinu nižší než u IP kamer.

Kam v podniku nainstalovat kamery?

Při instalaci kamer si dejte pozor na narušení soukromí zaměstnance. Rozhodně je tedy neumisťujte na záchodech, ve sprchách či v šatnách a vyhněte se také kuchyňkám, jídelnám a odpočinkovým místnostem. Do ochrany soukromí však zasáhnete také při instalaci kamery za účelem sledování chování zaměstnanců v kancelářích a na chodbách, pokud pro to neexistuje žádný oprávněný důvod (například zajištění bezpečí).

Kamerové systémy tak umístěte například:

  • U vchodu do budovy nebo areálu pracoviště – účelem instalace kamery je ochrana majetku zaměstnavatele.
  • U vstupu do prodejny, směrem na zboží či místo před pokladnou, kde se zákazníci nejčastěji pohybují – účelem je ochrana velmi hodnotného zboží, materiálů nebo jiných citlivých dokumentů. Důvodem může být také nebezpečná oblast, ve které se obchod nachází, nebo kde už v minulosti došlo k vloupání.

O kamerových systémech GDPR říká, že by neměly snímat celou postavu zaměstnance (například pokladní), pokud pro splnění bezpečnosti stačí zabírat ruce zaměstnance, pokladnu a zbytek prodejny.

Samotná existence kamer může zastrašit případné zloděje. Kamerové záznamy zároveň poskytují důkazy v případě jakéhokoliv porušení zákona. Pro váš podnik jsou tak rozhodně přínosem, pokud potřebujete ochránit majetek nebo zajistit bezpečí osob.

Instalaci kamer nemusíte řešit sami, můžete ji přenechat odborníkům. Ti vám navrhnou řešení odpovídající vašim potřebám a zajistí kamerové systémy i jejich bezpečnostní politiku. To se vám bude hodit zejména v případě, pokud máte velkou firmu.

 

Zdroj foto: Gorodenkoff / Shutterstock.com

SDÍLEJTE