Objem nebezpečných programů pro Android roste o stovky procent měsíčně. Analytická společnost Juniper Networks ve své pondělní zprávě sdělila, že většina závadných aplikací v nejrozšířenějším operačním systému sbírá osobní údaje majitelů chytrých telefonů s Androidem.
Psali jsme: Hackerských útoků na Android výrazně přibývá. Co vám hrozí?
Juniper z velkého růstu škodlivého software pro Android viní Google. Zatímco Google umožňuje do Marketu nahrát za pětadvacet dolarů komukoliv cokoliv, Apple kontroluje a schvaluje cokoliv. Malware na Androidu se soustřeďuje na dva hlavní způsoby poškozování. Prvním je klasický spyware, který sbírá osobní informace a odesílá je autorům malware. Spyware tvoří 55 procent škodlivého software na Androidech. Zbytek jsou programy, které pomocí SMS odesílaných na prémiová čísla připravují nic netušící uživatele telefonu o peníze.
Google odstraňuje malware z Android Marketu až poté, co zjistí jeho existenci. Může takovéto programy na dálku odstranit i z telefonů uživatelů. Malware ale na uživatele útočí i mimo klasický Android Market, využívá snahy uživatelů získat zdarma placený software.
Operační systém Android se v posledním roce stal nejužívanější platformou pro inteligentní mobilní zařízení. Na tržní špičce vystřídal operační systém Symbian od finského výrobce Nokia, která v předchozích letech prošla hlubokým propadem.