Ceny za pronájem serveru se u různých společností liší. Jedna to odůvodňuje tím, že nabízí zvýšenou fyzickou ochranu, druhá má speciální opatření proti DDoS útokům, třetí tvrdí, že je to kvůli elektřině. Na druhé straně této barikády stojí datacentrum Coolhousing se svým serverhousingem se zvýšenou fyzickou ochranou, anti-DDoS ochranou a účtováním elektřiny dle reálné spotřeby.
Výdaje za umístění serveru v datacentru jsou často vysoké kvůli elektřině. Běžná firma si elektřinu účtuje jedním z těchto způsobů:
- bere v potaz údaje na štítku serveru
- řídí se podle tabulkového zařazení bez ohledu na reálné hodnoty
To je sice moc hezké, ale server prostě nejde jen tak zařadit do tabulky. Každý je specifický, obsahuje různé komponenty a je rozdílně nakonfigurován. Spotřeba se liší kus od kusu, tabulky jsou jen přibližné. Někdo na tabulkovém zařazení možná trošku ušetří, ale víc je těch, kteří jsou na něm biti. Mnoho lidí to neřeší, berou částku, kterou za službu serverhousingu platí, jako konečnou. Ale teď, když už jsme vám prozradili, že to jde i výhodněji, můžete být chytřejší.
Platit jen tolik, kolik se skutečně spotřebuje
Na začátku zmiňovaná společnost Coolhousing má ve svých datových centrech instalované inteligentní zásuvky. Přesněji se jedná o zásuvkové panely osazené 24 zásuvkami, z nichž každou lze ovládat jednotlivě. Je možné ji na dálku vypnout a zapnout, restartovat či kontrolovat spotřebu, napětí a příkon.
Každý zákazník vidí nastavení zásuvek a má možnost s nimi sám manipulovat pomocí jednoduchých klikacích tlačítek. Aby fungovalo vypínání počítačů na dálku pomocí vypnutí zásuvky, je třeba to nastavit v BIOSu. Počítače se totiž na rozdíl od jiných zařízení (switche, externí disky, routery) po vypnutí a opětovném zapnutí zásuvky automaticky nezapnou. Ale jakmile se to jednou nastaví, není problém.
Mít o všem přehled
To hlavní však je, že v nastavení zásuvek zákazník rovnou vidí spotřebu. Informace ne jen o spotřebě ve Wattech jsou automaticky zaznamenávány na centrální server, odkud k nim má zákazník přístup z prostředí Controlpanelu. Vidí je v podobě hezky zpracovaných přehledů a grafů.
Cenu z velké části určuje příkon. V klientské sekci je možné si kdykoliv zobrazit denní, týdenní či měsíční údaje. Pro zařazení serveru do příkonové kategorie je využívána průměrná reálná spotřeba za 30 posledních dní. To je dostatečně dlouhá doba na to, aby se eliminovaly výrazné příkonové špičky při náročnějších výpočtech nebo restartech.
Pokud služba disponuje více napájecími přívody (v případě serverových farem), sčítají se průměry z jednotlivých přívodů. Mnoho zákazníků (i administrátorů) je nakonec překvapených, jak málo elektřiny si server skutečně bere. U jednoho serveru to bývá třeba 50 W, u serverové farmy například 150 W. Záleží na konkrétní konfiguraci.