Pracant bez pozlátek – nový ultrabook Toshiba Portégé Z830

Pracant bez pozlátek – nový ultrabook Toshiba Portégé Z830

SDÍLEJTE

Ultrabooků už máme na trhu docela dost, netřeba asi ani připomínat kousky od Aceru, Asusu nebo Samsungu. K těm všem v posledních týdnech přibyla nadupaná Toshiba Portégé (čti portéž nebo portéžé). Jaká je v praxi?

Shrnuto pár slovy, patří jednoznačně k nejlepším nabídkám a v dohledné době ji jen tak něco nesesadí. Chystá se sice dalších několik novinek, ale podle toho, co jsme zatím viděli na veletrzích, nemají moc šancí. Opravdovou bombou bude až Samsung N9 z broušeného hliníku a podsvícenou klávesnicí, který se má na náš trh dostat někdy na jaře za předpokládanou cenu přes 30 tisíc korun. S naší Toshibou jsme ale pod hranicí  23 tisíc, takže srovnávat tyto modely dost dobře nejde.

Krok před konkurencí

Toshiba je nejlehčí ultrabook světa, hmotnost nepřekračuje ani 1,1 kg. Je to přibližně tolik, kolik mívaly svého času netbooky Eee od Asusu, jenže tam jsme museli koukat na 10″ displeje a ne na příjemnější 13″. Materiálem přitom není plast, ale jemně vyválcovaná hořčíková slitina. K velké smůle Toshiby to není na první pohled moc poznat, až při doteku si uvědomíte, že je povrch na plast příliš chladný a bude to spíše kov.

Na funkci to ale nemá žádný vliv, slitina dává Toshibě solidní pevnost a materiál dobře odolá i zubu času. Za tři roky, až bude končit záruka, by mohlo Portégé vypadat jako nové, dopomůže k tomu i přibalené jednoduché látkové pouzdro.

Jednoduchý je i design, linie jsou rovné a strohé. Výrobce se zaměřil raději na funkčnost, a tak zatímco třeba elegantní Asus ZenBook vypadá skvěle na fotkách a v praxi má spoustu nedostatků, u Toshiby je to přesně naopak.

Vidět je to hlavně u matného displeje – všichni výrobci používají lesklé panely s co nejvíce zářivými barvami, Toshiba raději slevila z barviček a dodává Portégéčko s praktickým matným panelem. Není proto problém pracovat kdekoli venku, na panelu se nezrcadlí okolí. Zrovna u ultrabooku – cestovního notebooku – by měl být matný displej úplný základ. Smůla, má jej jen Toshiba.

Výborná je také konektivita, která jakoby Portégéčko chtěla nasměrovat pro profi využití. Není problém připojit projektor přes klasický VGA konektor, což ostatní ultrabooky vůbec nemají, nechybí ani digitální HDMI a USB nejnovějšího standardu 3.0. Přes něj lze také připojit dokovací stanici DynaDock, takže ušetříte čas s neustálým připojováním běžných periferií a všechno poběží hezky plynule.

Výkon Core i3 stačí

Během dvoutýdenního testování jsme narazili na zajímavý názor, že procesor Core i3 je slabý a lepší bude až Portégé s výkonnějším Core i5. Vzali jsme si tedy od českého zastoupení ještě druhý, výkonnější kousek, který se má na trh dostat 22.2.2012.

Závěry z porovnání jsou jasné – ano, i5 je určitě výkonnější, ale i3 stačí. Na ultrabooku bude těžko někdo hrát hry nebo stříhat video, hlavní činností je spíše psaní dokumentů, surfování na webu nebo přehrávání filmů. S Core i3 to není problém. Za i5 se vyplatí připlatit, pokud chcete spouštět náročnější aplikace, třeba nějaké virtuální prostředí. Rovněž výrazně urychlí výpočty v Excelu, ale bavíme se zde už o tisících řádků a složitějších operacích. Na všechno běžné stačí i3.

20150217211635

20150217211821

Další z dotazů byl, jak jsou na tom hry. Ne, nejnovější herní pecky nespustíte ani s Core i5, grafika je slabší a chlazení procesoru není na takovou zátěž vůbec stavěné. Takový ten běžný průměr, jako Sims, strategie nebo online hry ale nejsou problém. Ani na slabší verzi.

Velmi dobrou odezvu při práci podpořilo 128GB SSD uložiště, které je přibližně dvakrát rychlejší než klasické pevné disky.

20150217211629

Hlučnost je v běžném režimu velmi nízká, slyšíte sice tiché vrčení ventilátoru, ale není to žádná tragédie. Horší už je to ve vysoké zátěži, třeba při hraní her, kdy malý ventilátor nestíhá, hodně zvýší otáčky a nepřeslechnete jej ani v kanceláři. Na druhou stranou – takto jsou na tom všechny ultrabooky, je to daň za tenké tělo a miniaturní rozměry.

Běžné používání

Asi nejvíce jsme se těšili na klávesnici, resp. jak si Toshiba poradila s jejím podsvícením. U mnoha daleko větších notebooků mají výrobci problém s dílenským zpracováním a rozmístěním podsvětlovacích diod. Světlo pak září ze všech možných míst, jen ne přímo pod písmenky na kláveskách.

SPECIFIKACE

Toshiba Portégé Z830–10R

Procesor: dvoujádrový Intel Core i3–2367M (1,4 GHz, 3 MB Smart Cache, HyperThreading, TDP 17 W)

Paměť: 4 GB DDR3 1333 MHz

Pevný disk: 128 GB SSD

Grafická karta: Intel HD Graphics 3000

Displej: 13,3″ s LED podsvícením, rozlišení 1366 × 768 bodů, matný

Konektivita: 10/100/1000 Mbit/s Ethernet, WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth 3.0

Rozhraní: USB 3.0, 2× USB 2.0, HDMI, VGA Mikrofon + audio sluchátka,

čtečka paměťových karet

Hmotnost: 1,09 kg + 286 gramů adaptér

Rozměry: 316 × 227 × 8,3 – 15,9 mm

Operační systém: Windows 7 Home Premium 64bit

Portégéčko má ale už kvůli tenkému provedení ultrabooku extrémně nízký zdvih kláves, takže světlo nemá kudy unikat. Svítí velmi příjemně jen tam, kde je to potřeba, takže nemáme co vytknout. Díky nízkému zdvihu se na klávesnici píše velmi pohodlně, odezva na stisknutí je dobrá, zvuk velmi tichý. Chválíme.

Slova chvály musíme říct také na adresu displeje, který je i přes své matné provedení hezky barevný a má vysoký jas díky LED posvícení. Skvělé jsou i náhledové úhly. Na kancelářskou práci je ideální, dobře zvládne i filmy. Co může vadit, je jen standardní rozlišení 1366 × 768. Na práci se přece jen lépe hodí 1600 × 900, bohužel nebude nabízeno ani ve vyšších verzích s Core i5.

A jak to všechno dlouho vydrží běžet na baterie? Pokud se budete hodně snažit, spadne celková spotřeba k fantastickým 5 wattům, takže se 45Wh baterie vybije za 9 hodin. V takovém režimu si ale ultrabooku moc neužijete, měřili jsme s vypnutou Wi-Fi, Bluetooth a minimálním jasem displeje. Pokud se připojíte k internetu a začnete prohlížet stránky na maximální jas displeje, stoupne spotřeba někam k 9 wattům, takže můžete fungovat okolo pěti hodin. To je celkem slušné, i když dech to zrovna nevyrazí. Reklamy nám ještě před pár měsíci slibovaly 8 hodin práce…

S vyšší verzí s Core i5 jsme dosáhli přibližně stejných hodnot.

Dobrá volba

Vzhledem ceně okolo 23 tisíc Kč s daní nemá Portégé Z830 v současné době konkurenci. Ostatní výrobci nenabízejí takovou konektivitu, nemají podsvícenou klávesnici, ani matný displej. Pouze Toshiba nabízí rozšířenou záruku v délce 3 roky a nejnižší hmotnost.

V porovnání s Asusem nebo Samsungem nemá tak pěkný design, který společně s mnoha konektory a dalšími vlastnostmi řadí Toshibu spíše mezi profi notebooky. Pokud vás design tolik nezajímá, je volba jasná – jiný ultrabook s tak bohatou kombinací dobrých vlastností dnes nenajdete.

KLADY

  • dobrý matný displej
  • podsvícená klávesnice
  • extrémně nízká hmotnost
  • kovové tělo
  • 3 roky záruka
  • rychlé SSD uložiště

ZÁPORY

  • strohý design
  • rozlišení displeje by mohlo být vyšší
SDÍLEJTE