Ochrana životního prostředí je velice důležitá. O tom není pochyb. A tato záslužná činnost zahrnuje i recyklaci. Věděli jste ale, že i kov je významným předmětem recyklace? A že recyklovaný kov oproti surovému kovu šetří náklady za energie a snižuje se tak negativní dopad na životní prostředí? Recyklace kovů má smysl!
Staré nefunkční kolo, rezavé zábradlí, plechy, které už nepoužijete, nebo lednička či pračka které dosloužily, mohou posloužit dále. Stačí je dovézt do sběrného dvora nebo do sběrny, která se zabývá výkupem kovového šrotu a kovů.
Změny ve výkupu kovů
Již od roku 2015 výkup kovů probíhá jinak. Vláda totiž vydala nařízení, ve kterém zakazuje platit sběrnám za kov v hotovosti. Tato velká změna je reakcí na velké množství krádeží kovových předmětů, které poté skončily právě ve sběrnách za hotové peníze.
Sběrny zabývající se výkupem kovů, které zaplatí prodávajícímu za tyto suroviny v hotovosti, mohou za porušení nařízení dostat pokutu až do výše 1 milionu Kč.
Co vám ve sběrně nevezmou?
Ne vše, co vypadá kovově, můžete donést do sběrny. Například kombinované obaly jako jsou, nápojové kartony, víčka od zavařenin, víčka od jogurtů, obaly od čokolád a další, nejsou předmětem výkupu kovů. V těchto obalech totiž není kov žádný nebo je ho tak málo, že se jejich zpracování nevyplatí.
Předmětem výkupu jsou typicky lehký i těžký kovový šrot, elektroodpad, ocelové a litinové třísky, kusový litinový odpad nebo lehký odpad nízké čistoty (lednice, pračky, trouby atd.).
TSR Czech Republic, s. r. o.
Jedničkou ve výkupu kovového odpadu a kovového šrotu, jeho následném zpracování a prodeji je společnost TSR Czech Republic, s. r. o. Výkup i zpracování probíhá na mnoha pobočkách po celé ČR. Po zpracování materiál putuje do sléváren a hutí, kde jsou z něj vyráběny další produkty.