Ať si chcete vybavit vaši krejčovskou dílnu, nebo uvažujete nad zakoupením šicího stroje pro domácí použití, je potřeba vybírat obzvláště pečlivě. V této oblasti se nevyplatí šetřit, neboť vhodně vybraný šicí stroj vám vydrží dlouhá léta.
Jaké typy vybírat pro domácí šití?
Hlavním kritériem je účel, k němuž si šicí stroj pořizujete. Budete potřebovat čas od času něco sešít či opravit? Zamýšlíte se věnovat spíše profesionálnímu šití? Plánujete vrhnout se na módní návrhářství a šití oblečení? Šicí stroje vybírejte také podle toho, jak jste v krejčovství zdatní. Začátečník jistě nepotřebuje stroj disponující přemírou šicích programů, profesionální švadlena se naopak nespokojí se základním vybavením.
Co by měl šicí stroj umět?
U šicích strojů pro začátečníky je kladen důraz převážně na jednoduchou obsluhu. Určitě si u nich vystačíte se 14 přednastavenými programy skládajícími se z rovných a cik cak stehů. Poradí si jak s přišitím knoflíku, tak s knoflíkovou dírkou. LED osvětlení, patka na zip a regulátor napětí nitě jsou jedny z dalších užitečných pomocníků.
Šikovné švadleny pak na šicím stroji ocení elektronické ovládání pomocí LCD panelu, několik desítek šicích programů, tichý chod a značnou průraznost. Na těchto strojích bude patchwork i quilting hračkou.
Náš tip: V poslední době jsou velice oblíbené mikinové šaty. Na jejich ušití je třeba šicí stroj, trocha trpělivosti a kvalitní teplákovina s potiskem.
Šicí stroje k průmyslovému použití
Průmyslové šicí stroje si díky své pevné konstrukci a spojkovému motoru hravě poradí s těžkými materiály. Jejich dalšími vlastnostmi jsou grafický displej, spodní podávání s vázaným stehem, elektromagnetický odstřih a ekonomický provoz. Špičkové šicí stroje nové generace disponují LCD dotykovým displejem, funkcí pro prevenci zlomení jehly, možností uložení až 9 programů do paměti, zobrazení chybových hlášení včetně návodu na opravu a USB portem pro kopírování nastavených programů pro šití z jednoho stroje na druhý.