Svařování nerezu

Svařování nerezu

SDÍLEJTE

Pojem nerezová ocel se používá v běžné komunikaci a zná ho nejspíš každý. Věděli jste ale, že jde o nepřesný výraz pro ocel, která je odolná vůči korozi? Přesné pojmenování je totiž legovaná a nelegovaná ocel. Důvodem tohoto pojmenování je poměr prvků železa v oceli. Ten je nižší než 0,025 %. Zajímavou informací tedy jistě je, že i nerezová ocel může korodovat.

Základní – potravinářská nerez

Mezi nejpoužívanější oceli patří základní – potravinářská nerez, která nese označení 1.4301 (DE), AISI 304 (USA), ČSN 17240, 17241 (ČR). Jedná se o nejčastěji používanou nerezovou ocel pro výrobu a zpracování. Má dobré vlastnosti pro stříhání, vypalovaní, obrábění, ohýbání, svařování a případně leštění. Její chemické složení má praktické využití v různých oblastech a výrobcích.

Základní – potravinářská nerez se používá v provozech typu gastronomie, vodárny, čističky odpadních vod, masný a mlékárenský průmysl, pivovary nebo v zdravotnictví. Její slangový název „potravinářská nerez“ je odvozen od schválení použití pro styk s potravinami a pitnou vodou. Použití ve výrobcích je velice rozmanité, jde například o architektonické prvky a doplňky jako ozdobné prvky, zábradlí, fontány, průmyslové výrobky či technické součásti.

Chemická nerez

Označení 1.4404 (DE), AISI 316L (USA), ČSN 17349 (ČR), s přídavkem titanu pak 1.4571 (DE), AISI 316Ti (USA), ČSN 17348, 17353 (ČR). Chemická nerez je odolnější vůči korozi a případným látkám než základní nerez. Zpracovatelnost je stejně dobrá jako u základního nerezu. Pouze u nerezové oceli s přídavkem titanu je zhoršená leštitelnost. Ocel je vhodná pro stavbu chemických zařízení obsahujících organické a anorganické kyseliny. Lze použít pro styk s potravinami, ne však již s pitnou vodou. Použití je vhodné zejména do agresivního prostředí průmyslu, bazénu nebo přímořských oblastí.

Ostatní nerezové oceli

Dále existuje nespočet dalších legovaných a nelegovaných ocelí s různými příměsi. Díky těmto přídavným prvkům získává ocel různé specifické vlastnosti. Některé lze dobře obrábět, ale nelze je svařit, nebo naopak mají dobré vlastnosti pro sváření, ale nelze je obrábět ani leštit.

Jsme specialisté na svařování nerezu

Jsme společnost GIOMETAL s.r.o., která se zabývá výrobou vzduchotechnických komponentů, spirálně vinutého potrubí (SPIRO potrubí), dělením materiálu pomocí CNC pálícího stroje, kovovýrobou (od kusové až po velkosériovou), svařováním ocelí a nerez ocelí (MIG/MAG, TIG, AUTOGEN) a výrobou výlisků na výstředníkových lisech.

Právě u svařování nerezu se nejčastěji setkáváme s nerezovými plechy, různými tyčovými a profilovými prvky, případně vyrábíme díly na zakázku. Nerezové výrobky jsou občas doplněny sériově vyráběnými komponenty, jako jsou trubky, fitinky, mufny, apod.

Svařování nerezových ocelí provádíme metodami

TIG

Metoda TIG je metoda za použití wolframové elektrody a ochranné atmosféry inertního plynu. Metoda pracuje na principech elektrického oblouku a netavící se wolframové elektrody. Technologie také dovoluje citlivé nastavení proudu a je možné svařovat i tenké materiály.

MIG / MAG

Poloautomatická metoda svařování. Používá se drátová elektroda, která je automaticky přiváděna hubicí do místa svařování. Metodu MAG využíváme hlavně při svařování vysoce legovaných ocelí (nerez).

Kontaktujte nás

Díky dlouholetým zkušenostem firmy GIOMETAL s.r.o. s výrobou svařovaných výrobků z nerezu vám můžeme pomoci s řešením různých požadavků a technologických řešení. Spojením klempířské dílny na výrobu vzduchotechnického potrubí a zkušených svářečů můžeme nabídnout také svařované nerezové vzduchotechnické potrubí. Realizujeme také různá zařízení a vybavení do průmyslu, nerezové konstrukce, případně součásti strojů a technologických celků.

Neváhejte se na nás obrátit s vaším požadavkem na nerezový výrobek. Více informací najdete na stránkách www.giometal.cz.

SDÍLEJTE