Technická místnost jen pro chytrou instalaci? Nesmysl

Technická místnost jen pro chytrou instalaci? Nesmysl

SDÍLEJTE

Nejdřív si musíme ujasnit, co je chytrá elektroinstalace a proč o ní vůbec uvažovat, když si mohu pořídit pár chytrých žárovek a reproduktorů za zlomek ceny? Z toho vyvstává především otázka, k čemu vám inteligence u vás doma má sloužit. Pokud chcete např. jen pár barevných světel, inteligentní elektroinstalace bude jistě dražší. Jejím cílem je především celkový komfort a šetření energiemi. To není možné bez kontroly nad ostatními technologiemi – vytápěním, větráním, FVE atd.

Loxone nepatří k jednoúčelovým řešením. Jde o profesionální systém pro automatizaci budov a domácností. V neomezeném množství je s ním možné ovládat prakticky cokoli.

Vytápění, rekuperaci, osvětlení, audio, energetický management i různé jednotlivé komponenty. Vše sjednotíte do jedné aplikace, pod jedno tlačítko a jeden systém, který vaši budovu/domácnost řídí automaticky.

Je to jako pořídit si geniálního správce, až na to, že mu nemusíte platit ani korunu (žádné licence a další poplatky). Tento správce kromě domácností či hotelů, řídí například i pivovar, výrobu těstovin nebo multikino.

Technická místnost a chytrá domácnost

Věčné téma chytrých elektroinstalací je kabeláž a velikost rozvaděče. Představíte si obrovské racky a stovky kabelů vedoucích k nim? To by u hotelů mohli rovnou vyhradit jedno podlaží jen pro elektroinstalaci.

V případě Loxone toto vůbec nepřipadá v úvahu. Kabeláž je sběrnicová a na jednu komunikační „větev“ je možné připojit až 50 zařízení. Z těchto zařízení pak nakonec do rozvaděče vede jen jeden kabel. Nabízí se i bezdrátové řešení a množství různých protokolů a rozhraní (RS232, Modbus, síťová komunikace atd).

Další obrovský rozdíl ve velikosti rozvaděče způsobí umístění zařízení. Většina ovládacích prvků může být rozložena různě po budově např. v podhledech a instalačních krabicích. Vše při bezpečném napětí 24 V.

Jak velký tedy bude rozvaděč?

V rozvaděči se díky tomu nachází jen řídicí jednotka (Miniserver), rozšiřující moduly (Extensiony), zdroje a pojistky. Tak může být rozvaděč chytré domácnosti stejně velký, jako ten pro silnoproud. Další velkou výhodou Loxone je jeho jednoduchá a neomezená škálovatelnost.

Systém je možné kdykoli rozšířit. S tím je ale nutné už počítat v rozvaděči a pokud neinstalujete všechny své vysněné technologie hned, Loxone Partner (instalatér) vám připraví dostatek prostoru v rozvaděči pro pozdější rozšíření.

Na obrázcích je srovnání velikosti rozvaděče pro jeden prostor: Nahoře inteligence, dole klasika.

Instalace komponent je také hračka. Žádné nastavování adres a složitá identifikace. Zařízení stačí připojit a vyhledat, automaticky se přiřadí. Jedním kliknutím se potom komponenty vkládají přímo do předem připraveného programu. To ušetří moře času instalatéra, a tedy i peněženku zákazníka.

Další způsob, jak rozvaděč ještě zmenšit nebo se ho úplně zbavit, je bezdrátová technologie Air. Bezdrátová řídicí jednotka může mít své místo vedle wifi routeru a zařízení po budově si opakují signál, takže o ten není starost. Air je skvělé řešení pro rekonstrukce a pro kabeláž nedostupná místa. Instalaci je samozřejmě možné kombinovat.

Nyní k ovládání

Cílem smart home je tedy komfort a šetření energiemi. O to se stará automaticky, ať už chcete ovládat prakticky cokoli. Funkce, které není nutné ovládat, nenajdete na zdi ve složitých panelech s desítkami tlačítek. Celý váš systém je přehledně v aplikaci, kterou můžete použít i z pláže na Bahamách.

U častých funkcí stačí jedno jediné tlačítko, které ovládá osvětlení, audio a stínění. Abychom to uvedli na pravou míru, tak i tyto funkce jsou automatické. Pokud je v místnosti tma a vy vejdete, rozsvítí se a zůstane rozsvíceno, světlo se nezhasíná jako na chodbách bytových domů.

Stínění funguje tak, aby zabránilo přehřátí místnosti, a naklápí se podle slunce. A pokud chcete, například v kuchyni může začít hrát vaše oblíbená hudba, když vejdete do místnosti.

Audio, osvětlení a stínění ale často rád člověk upraví. Proto se jedním kliknutím doprostřed tlačítka změní osvětlení na barevnou náladu např. relax. Po dalším kliknutí přichází další z barevných nálad, které jste si nastavili. Pravý horní a dolní roh slouží pro přepínaní a změny hlasitosti hudby. A levý dolní a horní roh ovládá stínicí techniku.

V dnešní době už je inteligence požadavkem. Například pro řízení otopných soustav nebo FVE a bateriových úložišť. Když už tedy instalujeme takové systémy, proč je nepropojit a nenaučit je spolupracovat?

V Loxone se například na základě výkonu FVE může nahřívat TUV, spouštět pračka a cokoli jiného. Stínění napomáhá chlazení v létě a zůstává otevřené pro topení v zimě. Budova by měla být orchestr, ale když si každá technologie hraje svoje housle a nespolupracuje, k čemu pak je?

Dalším tématem je zmiňovaný komfort, díky kterému se nemusíte o svoji domácnost vůbec starat. Nadšeně doporučujeme: Přijďte se podívat na osobní nebo online prohlídku skutečné chytré domácnosti a zažijte si vše na vlastní kůži.

 

 

SDÍLEJTE