Pokud mezi vaše záliby patří střelba, možná jste se již s označením kolimátor setkali. Jedná se o malé zařízení, pomocí kterého se můžete ve střelbě velmi rychle zdokonalit. Zajímá vás, jak to funguje?
Princip kolimátoru
Kolimátory lze rozdělit do dvou typů. Buď existují tubusové kolimátory nebo otevřené. Princip je jednoduchý. Před okulárem svítí LED dioda směrem do objektivu. Tam poté toto světlo dopadne na vyosené zrcátko, které jej odrazí zpět na oko střelce. Střelec tak tímto způsobem vnímá osnovu kolimátoru.
Za zmínku přitom určitě stojí fakt, že odrážené světlo nesvítí z kolimátoru ven. Kolimátor proto nezaměňujte s laserovým zaměřovačem.
Využití při okamžité střelbě
Kolimátory mají funkci hrubých mířidel a jejich úkolem není zvětšování. Za největší výhodu lze považovat rychlost střelby. Tato vlastnost najde ocenění všude tam, kde je potřeba střílet prakticky okamžitě.
Hojně jsou proto kolimátory využívány ve sportovní střelbě, u myslivců, nebo u nejrůznějších ozbrojených skupin (například u policie a armády).
Do kolimátoru se dívejte oběma očima
Někteří lidé si mohou kolimátor plést s puškohledem. Do puškohledu se střelec dívá pouze jedním okem, druhé zůstává přivřené. Oproti tomu do kolimátoru se dívá oběma očima. Díky tomu střelec neztrácí výhodu periferního vidění.
Kolimátor zjednodušuje míření
Díky kolimátoru se i začátečnický střelec může ve střelbě velmi rychle zlepšit. Pokud kolimátor nemáte, jste při zaměření cíle odkázáni pouze na mušku a hledí. Než však při zaměření překryjete mušku s hledím do jedné osy, může to trvat delší dobu.
Díky kolimátoru tyto starosti odpadají. Střelec tak jen hlídá, kde se zrovna nachází osnova kolimátoru a následně stiskne spoušť.
Více informací o kolimátorech najdete na www.holosun.cz, kde si můžete tato zařízení i zakoupit.