Současný trh, co se televizorů týče, je poměrně rozmanitý. Pokud vám technologické pojmy vůbec nic neříkají, zřejmě ani netušíte, jaký je rozdíl mezi UHD a QHD televizorem. Právě z tohoto důvodu jsme se rozhodli sepsat a vysvětlit ustálené a standardní zkratky používané v oblasti moderních televizí.
Jakmile přijdete do obchodu s elektronikou, zůstane vám rozum stát nad tím, kolik televizorů se před vámi objeví. Zatímco některé modely zaujmou velkou úhlopříčkou, jiné zase opravdu kvalitním obrazem. Jakou televizi chcete vy? Bohužel, mít oblíbenou značku nestačí, protože například takový Samsung také nabízí různé technologie od QLED až po Ultra HD. Z tohoto důvodu byste měli mít alespoň základní přehled, v čem jednotlivé technologie vynikají.
Pojmy a zkratky vztahující se k televizorům
Velice často se setkáte s označením 4K, což v podstatě spadá mezi Ultra HD rozlišení, které je čtyřikrát vyšší než Full HD. Televizor se 4K rozlišením slibuje větší ostrost, dokonalejší vykreslení hloubky a přirozený plynulý pohyb. Bohužel, aktuální televizní vysílání prozatím počítá s Full HD rozlišením, ale postupně se už rozšiřuje nabídka videí a pořadů v UHD, a tak je jen otázkou času, kdy i všechny televizní stanice zvýší rozlišení na Ultra HD.
Výrobci se momentálně zaměřují spíše na 4K, nicméně ještě seženete modely s rozlišením Full HD, jenž má 1920 × 1080 pixelů. Jedná se o nástupce standardu HD Ready, ovšem v posledních pár letech se od Full HD upouští a výrobci televizorů začínají používat Ultra HD rozlišení. Setkat se můžete ještě se zkratkou QHD, respektive Quad HD, což je rozlišení 2650 × 1440 pixelů.
LCD, LED, QLED, OLED či microLED?
Další odlišnosti jsou v technologii zobrazování. První se rozlišuje LED a LCD. LED televizory jsou přitom stále LCD, akorát namísto někdejšího řešení CCFL používají LED podsvícení. U televizorů je uvedeno, zda se jedná o QLED či OLED. Samsung u svých QLED televizorů přidal technologii zvanou Quantum dot, díky které mají přístroje delší životnost. QLED televizor stále disponuje LED podsvícením, zatímco OLED televizor není podsvícený, ale jednotlivé body vyzařují světlo samy. Všimněte si, že OLED televizor, když se vypne, tak vytvoří absolutně černou plochu, čehož u QLED televizoru nedocílíte.